Naudinga ar žalinga gerti kavą: 7 už ir prieš

kavos_puodelis

Jei karts nuo karto mėgaujatės gerdami kavą su gabalėliu torto ar kitu desertu, veikiausiai bent kartą iškėlėte sau klausimą – sveika ar ne gerti kavą?

Natūrali kava tiesiog hipnotizuoja maloniu aromatu, nuo kurio laikui bėgant tiesiog negalima atsitraukti. Šis skanus ir tonizuojantis gėrimas puikiai tinka prie saldumynų, gerdami kavą mes bendraujame su draugais ar kolegomis ar vienumoje apmąstome dienos darbus. Šiandien yra galybė skirtingų kavos gėrimų. Kone visi mėgsta ir geria kavą – kas mažai, kas daug.

Beje, kava turi ir teigiamą, ir neigiamą poveikį žmogaus organizmui.

Kavos nauda

  1. Kava suteikia budrumo, gerina atmintį ir padeda sutelkti dėmesį. Visa tai kavos sudėtyje esančio kofeino dėka. Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, praplečia kraujagysles, dažnina pulsą. Natūralios kavos nauda yra ta, kad ji suteikia žmogaus organizmui energijos ir jėgų antplūdį. Todėl kavos nerekomenduojama gerti prieš miegą. Pasiruošęs miegui ir gavęs kofeino organizmas pradeda intensyviai dirbti ir žmogus negali užmigti.
  2. Juoda kava 25 procentais sumažina tikimybę susirgti astma. Tai išsiaiškino italų mokslininkai. Išgerdamas po 2-3 puodelius natūralios kavos per dieną, žmogus sumažina tikimybę susirgti astma. Kava turi teigiamą poveikį bronchams, pagerina kvėpavimo procesą.
  3. Kava sumažina tulžies akmenų susidarymą. Tai buvo nustatyta po 10 metų trukusio eksperimento, kuris parodė, kad vartojant po 2-3 puodelius kavos per dieną sumažėja tulžies akmenų atsiradimo tikimybė.
  4. Dar vienas kavos gėrimo privalumas – mažėja tikimybė susirgti Parkinsono liga. Harvardo ir kitų mokslinių ir medicininių institucijų tyrimai parodė, kad išgeriant 3 puodelius kavos per dieną tikimybė susirgti Parkinsono liga sumažėja 5 kartus.
  5. Norite numesti svorio – gerkite kavą! Viena iš kavos savybių yra medžiagų apykaitos stimuliavimas. Greitėjant medžiagų apykaitos procesams, žmogus lėčiau priauga svorio arba greičiau jo netenka užsiimdamas fizine veikla.
  6. Kava gerina atmintį, padeda kūrybiškam ir asociatyviam mąstymui. Kavos pertraukėlė gali padėti kūrybiškam žmogui greičiau išspręsti jo užduotis. Puodelis kavos padės sugalvoti originalų sprendimą, sukurti kūrybinę nuotaiką, padės surasti įdomią metaforą ir pan.
  7. Dar viena naudinga juodos kavos savybė yra ta, kad ji sumažina raumenų skausmus. Ši kavos savybė gali padėti sportuojantiems žmonėms sumažinti jautrumą raumenų skausmams. Norint to pasiekti, reikia tiesiog prieš treniruotes išgerti 2 puodelius kavos.

Štai tokios yra teigiamos kavos savybės. Bet tai dar ne viskas. Natūrali kava sumažina rūkymo žalą, padidina antibiotikų efektyvumą ir laimės hormono gamybą organizme. Kofeinas yra pagrindinė kavos sudedamoji dalis, teigiamai veikianti kai kuriuos žmogaus organizmo mechanizmus. Kofeinas naudingas tam tikromis dozėmis.

Viršijant rekomenduojamas paros normas, kofeinas gali ir pakenkti žmogaus organizmui.

Kavos žala

  1. Dažnai geriant kavą, kenčia nervų sistema. Kofeinas stimuliuoja širdies-kraujagyslių ir nervų sistemas, o dažnai geriant kavą, žmogus nuolat būna budrumo fazėje ir todėl greitai išsenka. Tuomet sutrinka normalus visų organizmo mechanizmų funkcionavimas, žmogus patiria stresą. Vartojant per daug kavos, gali ištikti agresijos ir psichozės priepuoliai.
  2. Juoda kava kenkia širdies-kraujagyslių sistemai. Širdies-kraujagyslių sistemos veiklos stimuliavimas kofeinu turi trumpalaikį poveikį. Išgėrus kavos, pakyla žmogaus arterinis kraujo spaudimas ir padažnėja pulsas. Toks efektas gali būti pavojingas hipertonikams, žmonėms, sergantiems išėmine širdies liga i tachikardija. Kava sutrikdo normalų širdies ritmą ir gali pabloginti ne tik sergančio, bet sveiko žmogaus sveikatą, jei bus piktnaudžiaujama šiuo gėrimu. Kad kava nepakenktų širdžiai ir kraujagyslėms, žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, kavos gerti nerekomenduojama. O sveikiems žmonėms rekomenduojama išgerti 2-3 puodelius kavos per dieną.
  3. Kava iš organizmo pašalina nemažai naudingų elementų, t.y. vitaminus B1 ir B6, kalį, kalcį ir magnį. Šių elementų trūkumas žmogaus organizme gali sukelti sveikatos problemų.

Pavyzdžiui, sumažėjus kalcio kiekiui organizme, labiau genda dantys, silpnėja kaulai ir padaugėja jų lūžių, lūžinėja nagai, gali kilti problemų dėl stuburo ir jo iškrypimo, gali paūmėti osteochondrozė, atsirasti nugaros skausmai.

Ypatingai žalinga gerti daug kavos paauglystės periodu, kai atramos-judėjimo sistema dar tik formuojasi. Tuomet kalcio trūkumas gali sąlygoti netaisyklingą jos formavimąsi. Vitaminų B1 ir B6 trūkumas gali sutrikdyti smegenų aprūpinimą krauju, dėl ko gali pradėti skaudėti galvą ar kilti kitų negalavimų, susijusių su proto veikla, dėmesiu, greita reakcija.

Žalinga gerti kavą laukiantis, nes vaisius gali negauti reikalingų mikroelementų, išvardintų aukščiau. Tai gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi.

  1. Dažnai geriant kavą gali išsivystyti priklausomybė. Priklausomus nuo kavos žmones kamuoja nuovargis, mieguistumas, depresija, jie jaučiasi prislėgti. Tam, kad taptų budresnis, žmogus geria kavą, tačiau su laiku kavos efektyvumas pradeda mažėti, todėl organizmas reikalauja dar daugiau kofeino. Taip išgeriama vis daugiau ir daugiau kavos, o organizmas gauna dar didesnį neigiamą poveikį.
  2. Dažnai ir daug geriant kavos, gali atsirasti psichinių sutrikimų, tokių kaip paranoja, epilepsija, įvairios psichozės. Kava stimuliuoja aktyvią širdies-kraujagyslių sistemos veiklą, o dažnai būnant aktyvioje būsenoje prasideda stresas, kuris veda prie agresijos.
  3. Kava ypač kenkia besilaukiančioms moterims. Dažnai geriant kavą tokioje būsenoje, padidėja persileidimo tikimybė. Todėl besilaukiančioms moterims kavos gerti nerekomenduojama.
  4. Kava iš organizmo šalina skysčius. Todėl išgėrus puodelį kavos, rekomenduojama išgerti bent jau stiklinę vandens, kad būtų atstatytas organizmo skysčių balansas.

Taigi žmogaus organizmui kava turi ir teigiamą, ir neigiamą poveikį. Ar jums kava pakenks, ar ne, priklauso tik nuo jūsų. Jei nepiktnaudžiausite šiuo nuostabiu gėrimu, patirsite malonumą ir sau nepakenksite.

Laikas kavos pertraukėlei!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *