Kaip taisyklingai rūpintis savo dantimis ir dantenomis?

Taisyklingai prižiūrimi dantys ir dantenos išliks sveiki visą Jūsų gyvenimą. Kuo sveikesni dantys ir dantenos, tuo mažesnė rizika atsirasti dantų kariesui ir dantenų ligoms, bei mažesnė baimė lankytis odontologijos klinikoje.

Kaip reikėtų rūpintis savo dantimis ir dantenomis?

Tinkamai dantų ir dantenų priežiūrai, reikėtų vadovautis šiais penkiais žingsniais:

  1. Valymas dantų šepetėliu
  2. Valymas dantų siūlu
  3. Tinkama mityba
  4. Apsilankymas odontologijos klinikoje
  5. Skalavimas

sveiki ir balti dantys

Patarimai valantis dantis šepetėliu

Dantų šepetėliu valykitės bent du kartus per dieną. Jeigu įmanoma, išsivalykite dantis po kiekvieno valgymo. Idealiausia palaukti 30 minučių po valgymo, tai sustiprins dantų emalį, kuris suminkštėja dėl rūgščių valgymo metu, ir jo nepažeis.

Valymas dantų šepetėliu pašalina apnašas, bakterijų sluoksnį, kurios prisitvirtina prie dantų. Kai bakterijos susijungia su maistu, jos pradeda gaminti rūgštis. Šios rūgštys sukelia skylių atsiradimą. Valymo patarimai:

  • Ant dantų šepetėlio galvutės atspauskite žirnio dydžio fluorido turinčios dantų pastos. Naudokite minkštą dantų šepetėlį.
  • Dantų šepetėlis prie dantų turėtų būti laikomas 45 laipsnių kampu.
  • Judinkite šepetėlį sukamaisiais judesiais. Tai kartokite kiekvienam dančiui. Nespauskite per stipriai, kad šereliai gultų plokščiai prie dantų – tik dantų šepetėlio viršus valo dantis.
  • Nepamirškite gerai išvalyti kandamojo paviršiaus, bei dantų galinės pusės.
  • Taip pat nuvalykite liežuvį, kas pašalins bakterijas nuo jo, bei suteiks gaivesnio kvapo.
  • Dantų šepetėlį keiskite kas trys – keturi mėnesiai

Patarimai valant dantų siūlu

Dantų siūlą naudokite vieną kartą per dieną. Tai padeda pašalinti maisto likučius ir apnašas tarp dantų, kur dantų šepetėlis negali pasiekti. Apnašos gali sukietėti, kurias gali pašalinti tik odontologas ar higienistas. Norint gerai išvalyti dantis siūlu:

  • Ištraukite apie 40 cm ilgio siūlo
  • Apsukite siūlą aplink vidutinius pirštus, paliekant apie 2,5 cm vietos valymui tarp pirštų. Pirmiausia valykite viršutinius dantis, paskui apatinius.
  • Naudokitės savo smiliumi, kad galėtumėte paspausti siūlą į tarpdančius. Stenkitės spausti ne per stipriai, kad nepažeistumėte dantenų.
  • Siūlą judinkite į viršų ir žemyn, bei šalia dantenų linijos. Siūlas, kai valote, turėtų sudaryti C raidės formą aplink dantį.
  • Naudokite švarias dantų siūlo vietas.

Taisyklinga mityba sveikiems dantims

Gerai dantų sveikatai palaikyti, valgykite įvairų maistą, tačiau sumažinkite tuos, kuriuose yra cukraus ir krakmolo. Toks maistas gamina daugiau rūgščių ir ilgiau išlieka burnoje, todėl labiau kenkia dantims. Kieti, čiulpiami saldainiai yra ypač kenksmingi, kadangi burnoje jie išlieka labai ilgai.

Užkandžiavimas saldžiu maistu gali sukelti dantų kariesą, kadangi dauguma žmonių neišsivalo dantų po užkandžių. Krakmolingas maistas, kaip bulvių traškučiai, prilimpa prie dantų. Venkite šių užkandžių:

  • Saldainių, sausainių, pyragėlių, ir pyragų
  • Saldžių kramtomųjų gumų
  • Krekerių, duonos lazdelių, ir bulvių traškučių
  • Džiovintų vaisių ir razinų

Reguliariai lankykitės pas odontologą

Odontologijos klinikoje apsilankykite bent kas pusė metų. Norint turėti sveikus dantis ir dantenas, svarbu reguliariai pasitikrinti savo dantis pas odontologą ar dantų higienistą, kad šis profesionaliai nuvalytų Jūsų dantis. Taip pat turite kreiptis pas odontologą, jeigu jaučiate skausmą, ar pastebėjote kraujuojančias, patinusias dantenas.

Taip pat odontologas gali Jums uždėti apsauginį sluoksnį ant kandamojo dantų paviršiaus, kuris saugo dantis nuo karieso.

Skalavimo patarimai

Prie kitų, viršuje išvardintų svarbių dantų priežiūros patarimų, patariama naudoti burnos skalavimo skystį, kuris pašalina bakterijas, kurios sukelia apnašas ir dantenų ligas. Fluorido turintis burnos skalavimo skystis taip pat padeda pašalinti ir apsisaugoti nuo dantų karieso. Nerekomenduojama fluorido turinčių skysčių naudoti vaikams jaunesniems nei 6 metai, kadangi jie gali praryti.

Sveikiems dantims ir dantenoms privaloma tinkama priežiūra. Ji tokia pat reikalinga, kaip ir maistas ar vanduo žmogaus išgyvenimui. Be kasdieninės priežiūros svarbu nepamiršti apsilankyti odontologijos klinikoje, kur dantų specialistai suteiks profesionalią dantų priežiūros pagalbą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *