Indija: didžiausia pasaulio demokratinė valstybė ir jos didžiausi rinkimai

Oficialiai Indija pagal gyventojų skaIndia ičių yra didžiausia pasaulyje demokratinė valstybė. Garbingas ir kartu labai įpareigojantis statusas. Gal todėl šios šalies valdžia taip skrupulingai rūpinasi savo gyventojų rinkimų teisėmis? Kviečiame kelionės į Indiją didžiausių pasaulio rinkimų patyrinėti.

Trumpai apie Indijos politinę sistemą

Indijos Respublika sudaryta iš 29 valstijų. Valstijų pareigūnai renkami pagal federalinės valdymo sistemos principą, t. y. kiekvienos valstijos aukščiausius valdžios pareigūnus renkasi vietiniai gyventojai. Dalis išrinktųjų patenka į šalies aukščiausios valdžios parlamentą. Indijos parlamentas susideda iš dviejų lygių: aukštesniojo parlamento (Rajya Sabha) ir žemesniojo (Lok Sabha). Aukštesnysis parlamentas yra renkamas iš žemesniojo. Pačią aukščiausią valdžią, t. y. šalies prezidentą, kas penkerius metus taip pat renka parlamentas. Todėl pats svarbiausias įvykis rinkėjams, yra parlamento rinkimai. Nuo žemesniojo parlamento Lok Sabha priklauso kas pateks į aukščiausiąją valdžią. Iš viso į parlamentą pagal konstituciją renkami 543 atstovai.

Kaip atrodo didžiausi demokratiniai pasaulio rinkimaiIndijai

2014-ųjų metų pavasarį indai išsirinko savo šešioliktąjį parlamentą nuo nepriklausomybės atgavimo. Paskutiniai parlamento rinkimai į šalies ir pasaulio istoriją pateko dėl rekordinio balsuotojų skaičiaus – 814,5 milijonų, t. y. šimtu milijonų daugiau nei parlamento rinkimuose prieš penkerius metus. Toks skaičius nulėmė dar vieną rekordą: tai buvo ilgiausiai trukę rinkimai, užsitęsę daugiau nei mėnesį ir vykdyti devyniomis pakopomis. Rinkimai Indijai kainavo apie 5 mlrd. dolerių. Remiantis žiniasklaidos šaltiniais tai yra net 150 proc. daugiau nei prieš penkerius metus.

Surengti tokio masto šalies rinkimus ne juokų darbas. Tam reikėjo  įrengti apie 919 000 balsavimo štabų ir juose patalpinti apytiksliai 3,6 milijonų elektroninio balsavimo mašinų. Skaičius net ir Indijos masteliams išeina palyginti didelis, mat Indijos rinkimų komisija yra išleidusi nutarimą, kuris užtikrina, kad jokiam balsuotojui netektų iki balsadėžės kulniuoti daugiau nei du kilometrus. Išskirtinais atvejais, kai nėra pasirinkimo, balsavimo štabai turi būti įrengti karantino zonose, tarkim raupsų sanatorijoje.

Balsavimo štabuose per 2014-ųjų rinkimus iš viso dirbo virš 10 mln. žmonių, įskaitant armijos kareivius, laikinus darbuotojus, transporto organizatorius ir kitus darbutojus. Siekiant pažaboti korupciją, buvo įsteigti specialūs būriai, kurie stebėjo, kad rinkimų vietose nebūtų balsuotojų su grynaisiais pinigais, alkoholiu ir net vaistais.

 05india1

Milijardinė šalis rodo išskirtinę pagarbą vienam balsui

Indiška rinkimų demokratija, užtikrina lygias teises visiems, turintiems rinkimų teisę. Tad teoriškai, jeigu kur nors miškuose ar dykumoje gyvena aktyvus balsuotojas, žygiai į šias vietas yra Rinkimų tarybos darbo dalis. Mat įstatymai užtikrina keikvienam galimybę balsuoti ne toliau, kaip du kilometrai nuo namų. Tai ne šiaip gražios kalbos. Netikite? Gudžarato valstijoje, jau trečią kartą penki rinkimų darbuotojai, lydimi dviejų policininkų, keliauja į Gir miško gilumą paimti rinkimų biuletenį iš pono Barato Daršando (Bharatdas Darshandas), dievo Šyvos šventyklos prižiūrėtojo. Beje, balsavimas vyksta ne šiaip kur, o tvarkingai įrengtame namelyje, keli šimtai metrų nuo šventyklos. Būtent šviežiai išdažytas miškų priežiūros biuras, per rinkimus tarnauja kaip Banežo rinkimų štabas. Valstijoje, kurioje virš 60 mln. gyventojų, ponas Baratas Daršandas gali pasijausti tikru demokratiškos laimės kūdikiu – štai kur pagarba žmogaus balsui.

Vienas balsuotojas, vienas pirštas

Siekiant užtikrinti, kad vienas balsuotojas pakartotinai nebalsuotų už tą patį kandidatą, po balsavimo rinkėjui nudažomas vienas iš rankos pirštų. Dažoma sutartiniu būdu: užbrėžiama siaura juosetelė arba į dažus įmerkiamas visas piršto galiukas.

Paprastai ne tik Indijoje, bet ir pasaulio spaudoje, po kiekvienų rinkimų mirga straipsnių apie nesusipratimus dėl šios pirštų spalvinimo technologijos. Vieni įrodinėja, kad dažus galima lengvai nuplauti su paprasčiausio degtuko siera ir balsuoti pakartotinai. Kiti piktinasi, kad dažai tokie stiprūs, jog nenusiplauna iki kitų rinkimų, todėl sukelia kelblumų aktyviems balsuIndijosotojams.

Įdomus faktas pabaigai

Indija žinoma neapsiriboja stebindama vien tuo, kad yra didžiausios demokratijos šalis ir kad surengė didžiausius pasaulyje rinkimus… Indija nušluosto visam pasauliui nosį kandidatų į vieną vietą skaičiumi. Kalbant konkrečiau, 1996 metais Tamilnado valstijos rinkimuose į Modakuriči (Modakurichi) miesto tarybą registravosi 1032 kandidatai. Tiesa, eigoje du iš sąrašų buvo išbraukti, o 88 negavo nė vieno milijoninės auditorijos balso. Bet dar vienas pasaulinio masto rekordas sumuštas. Ir vėl kaip tyčia Indijoje…

Žmonių, per žmones, žmonėms, – tokiu šūkiu vadovaujasi indų valdžia. Su kiekvienais rinkimais augantis rinkėjų skaičius leidžia manyti, kad žmonės Indijoje tikrai lemia daug. Kiek iš tiesų nuveikė naujoji valdžia, bus matyti po bent kelerių metų. Tikimės, kad rezultatai džiugins taip pat, kaip rinkėjų aktyvumas. O visai šios pažintinės kelionės pabaigai palinkėsime sau patiems pasisemti indiško rinkiminio optimizmo.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *