Kaip išsirinkti laiptus?

Savaime suprantama, kad laiptų įrengimo klausimas aktualus individualių namų, kotedžų ir sodybų savininkams. Butuose gyvenantiems ši problema tiesiog nekyla. Nebent įsigytas butas išsidėstęs per du aukštus, tuomet be laiptinės bus tiesiog neįmanoma pasiekti antrojo buto aukšto.

Taigi kai įsigyjamas jau pastatytas būstas, vieta laiptams jau būna numatyta. Belieka pasitelkus specialistus į pagalbą išsirinkti tinkamiausią laiptų projektą. Kitais atvejais, kai namas ar sodyba yra statomi pačių savininkų, dar projektuojant namą reikėtų gerai apgalvoti, kur būtų geriausia vieta laiptinei ir kiek tos vietos reikėtų.

Žinoma, kuo mažiau vietos laiptams paliekama, tuo jie gali būti mažiau patogesni, o gražiam dizainui vietos gali tiesiog ir nelikti. Kuo didesnėje erdvėje įrengiami laiptai, tuo daugiau skirtingų techninių ir dizaino sprendimų specialistai gali pasiūlyti. Klientai, turėdami daugiau galimybių rinktis, lengviau išsirinks jiems labiausiai patinkantį ir patogiausią laiptų projektą.

laiptai

Laiptų dizaino svarba

Graži laiptinė ne tik puošia namo interjerą, bet ir suteikia jam išskirtinumo. O prastas dizainas ir nekokybiškai atliktas darbas namų interjerą gali sugadinti nepataisomai. Laiptai dažniausiai laikomi brangiausia namų interjero dalimi, kuriai tikrai nederėtų taupyti.

Apie prastą laiptų gamybos rezultatą kalbama tikrai dažniau. Kiekvienam svečiui labiausiai krenta į akis neišvaizdūs ir nepatogūs laiptai. Jei nepatogu svečiui, tai kaip gi jaučiasi šeimininkai, kuriems kasdien tenka naudotis nepatogia laiptine?

Turbūt lengviausia įrengti laiptinę tuomet, kai viskas yra dar tik projektuojama. Palikus pakankamai vietos laiptinei, nesunkiai parenkamas laiptų išdėstymas ir turėklų dizainas. Kiek sunkiau pasirinkti tinkamiausią dizainą, kai laiptų gamyba vykdoma jau įrengus interjerą. Tačiau ši problema taip pat nėra neišsprendžiama. Viso interjero stilius kartais gal net lengviau padeda apsispręsti, kokią laiptinę geriausia pasirinkti.

Skirtingi laiptinių planai

Priklausomai nuo paliktos vietos laiptinei, galima pritaikyti labiausiai tinkamą laiptų planą. Daugiausiai vietos užimantys, tačiau patogūs ir saugūs yra tiesūs laiptai. Po tokiais laiptais galima įrengti spintas įvairiems daiktams, drabužiams, batams pasidėti.

Laiptų gamybai pasirinkus „U“ raidės formos laiptų planą, sutaupoma nemažai vietos. Šiuo atveju laiptinė pasukama 180 laipsnių kampu. Posūkyje laiptai gali būti įrengiami, gali būti ir neįrengiami, t.y. paliekama aikštelė. Pirmu atveju vieta dar taupiau išnaudojama.

Kai laiptinės posūkis daromas 90 laipsnių kampu, projektuojami „L“ raidės formos laiptai. Tai populiariausias laiptų gamybos variantas.

Turbūt taupiausi vietos atžvilgiu yra straigtiniai laiptai, išdėstomi „C“ raidės forma. Bet tam, kad tokia laiptinė puoštų namus, jai reikėtų skirti daugiau erdvės.

Dar vienas laiptinės įrengimo variantas yra taip vadinami segmentiniai laiptai. Tokie laiptai gali vingiuoti kaip „S“ raidė arba kaip nors kitaip. Vienareikšmiškai, toks laiptų tipas papuoš bet kurį interjerą.

Laiptų techniniai parametrai

Kad ir koks laiptų dizainas būtų pasirinktas, kad ir kokie ypatingi turėklai būtų derinami, laiptų gamybos metu turi išlikti pakopų aukščio ir pločio santykis. Be to, nuo vienos pakopos iki kitos turi būti išlaikytas toks pats aukščio intervalas. Turėdami laiptinės išmatavimus, meistrai paskaičiuoja aukštį tarp pakopų. Šis parametras labai svarbus. Juk niekam nesinorėtų lipant laiptais klupčioti dėl nevienodai išdėstytų pakopų.

Pasitaiko atvejų, pavyzdžiui, kai viršutinė laiptinės pakopa būna žemiau, nei visos kitos pakopos. Tai rodo meistrų neprofesionalumą arba namų šeimininko nepavykusį pirmąjį bandymą pačiam įsirengti laiptinę.

Laiptų gamybos metu, kai reikalinga metalinė sija, ją rekomenduojama montuoti prieš pradedant vidaus apdailos darbus. Tokia rekomendacija yra neveltui. Įrengiant metalo siją, atliekami virinimo darbai, o virinimo metu krentančios atliekos gali sugadinti jau atliktą apdailą.

Medžiagos laiptų gamybai

Populiariausia medžiaga laiptinei, žinoma, yra mediena. Klasikinių medinių laiptų įrengimo metu laikančioji konstrukcija, pakopos ir turėklai – viskas gaminama iš medienos. Kadangi mediena yra šiek tiek į aplinką reaguojanti medžiaga, daug kas nemėgsta medinių laiptų girgždėjimo. Tokiu atveju laikančiai konstrukcija galima rinktis metalą.

Betoninių laiptų apdailai, žinoma, vėl rekomenduojamas ir dažniausiai pasirenkamas medis. Mediena laiptų gamyboje – tai toli gražu ne pasenusi, o klasikinė, solidumo suteikianti medžiaga.

Turėklai – turbūt pagrindinė laiptų dalis, akcentuojanti pasirinktą stilių ir dizainą. Turėklų porankis dažniausiai būna medinis todėl, kad medis yra šilta medžiaga. Juk išties, esant žemesnei temperatūrai tikrai nemalonu prisiliesti prie metalinio turėklų porankio, ypač namuose.

Turėklų „tvorelė“ gali būti pati įvairiausia. Tai klasikiniai mediniai tekinti turėklai, kalviški įvairių raštų turėklai, grūdinto stiklo ir kitokie. Čia jau renkasi klientas, žinoma, atsižvelgdamas ir į specialistų patarimus. Meistrai, dirbdami ne vienerius metus ir realizavę daug skirtingų laiptinių projektų, gali geriausiai patarti, kad pasirinkti turėklai būtų ne tik gražūs, bet ir patogūs.

Belieka išsirinkti

Turint tokias plačias laiptų gamybos pasirinkimo galimybes, iš pirmo žvilgsnio, sunku pasispręsti. Svarbu sprendimą priimti ne tuoj pat, o pagalvoti ilgėliau, pasvarstyti, pasitarti, peržiūrėti meistrų atliktų darbų galeriją. Taip pat praverstų apsilankyti pas draugus, giminaičius, kaimynas. Praktiškai įsitikinti, ar tas įspūdis, kurį sukelia pamatyti laiptai tikrai vertas tiek pagyrų.

Įrašo “Kaip išsirinkti laiptus?” komentarų : 1

  1. Ramunė avataras
    Ramunė

    Tikrai pritariu tam, kad ir koks laiptų dizainas būtų, kad ir kokie turėklai būtų viskas turi būti derinama. Be to turėklai be abejonės pagrindinė laiptų dalis.:))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *