Anglų kalba yra labiausiai paplitusi visame pasaulyje. Mokant ją galima beveik visur susikalbėti su vietiniais, gauti reikiamos informacijos ir pan. Todėl mokėti anglų kalbą šiandien ne tik naudinga, bet ir būtina bei reikalinga.
Specialistai teigia, kad negabių kalboms žmonių nėra. Juk kiekvienas jau išmokome kalbėti ir rašyti gimtąja kalba. Netgi žmonės, turintys ribotus protinius gabumus, kalba, skaito ir rašo nors ir viena kalba.
Tačiau netrūksta tingių žmonių, kuriems naudinga sakyti, kad jie yra negabūs kalbos, ir taip pridengti savo tingėjimą. „Mokausi aš metų metus, o rezultatas labai minimalus, t.y. beveik nulis“ – taip apie savo užsienio kalbos mokėjimą kalba daugelis. Tačiau ta pati dauguma vis dėlto pripažįsta, kad užsienio kalbos, arba konkrečiau, anglų kalbos, mokėjimas yra būtinas. Taip tokie „negabūs“ kalboms ir sukasi ratu: korepetitoriai – kursai – savarankiškas mokymasis – ir vėl nuo pradžių.
Tokie žmonės, tingintys pagaliau išmokti anglų kalbą, veikiausiai nėra visiški tinginiai kitose gyvenimo srityse. Priešingai – darbe tikriausiai yra lyderiai ar bent jau pirmūnai. Tad kur gi čia „šuo pakastas“ ir kaip pagaliau rasti išeitį iš šio užburto rato?
Praktiniai patarimai
Pirmiausia reikia nuspręsti, ar jums reikalinga anglų kalba iš esmės. Jeigu taip, tuomet pirmyn į kovą su tinginyste. O jeigu kyla abejonių, vykite jas šalin, nes priešingu atveju jokių rezultatų nepasieksite. Mokantis anglų kalbos rezultatų laukti nereikia, reikia mokytis ir judėti pirmyn!
Toliau reikėtų konkrečiai suformuluoti tikslą. Tiesiog reikia paklausti savęs: „Kam man reikalinga anglų kalba?“. Ir jeigu atsakymas bus tik tam, kad ką nors mokėtumėt, kad galėtumėt sužavėti aplinkinius keletu ar keliolika angliškų žodžių – taip nieko nebus. Toks „mokėjimas“ ir liks tarp kabučių.
Mokantis anglų kalbos reikalingas realus tikslas. O jeigu jo nėra – arba reikia mesti šį užsiėmimą, arba visgi susigalvoti tikslą! Pavyzdžiui, tikslas galėtų būti turistinė ar poilsinė kelionė, studijos prestižiniame užsienio universitete, draugystė ar šeimos kūrimas su užsieniečiu (-te), darbas užsienyje ar tarptautinėje kompanijoje Lietuvoje ir pan. Turint vieną iš išvardintų ar kokį nors kitą tikslą, natūraliai bus dedamos visos pastangos jam pasiekti, o paraleliai ir mokomasi anglų kalbos.
Bet kokia veikla, kuri yra maloni ir įdomi, sekasi daug geriau. Tai galioja ne tik anglų kalbos mokymuisi, bet ir kasdieninėms užduotims darbe, studijoms universitete ir pan. Todėl veikiant bet ką, reikia stengtis pajusti malonumą.
Šiuolaikinės kalbų mokymosi technologijos
Ir kitų kalbų, ir anglų kalbos mokymosi technologijos tobulėja su kiekviena diena. Audio ir video įrašai, online pamokos ir seminarai yra labai veiksmingos priemonės mokantis anglų kalbos. Tačiau šioje vietoje reikia mokėti teisingai pasirinkti. Jeigu kas nors žada, kad išmoksite anglų kalbos per mėnesį ar vos per dvi savaites, jokiu būdu netikėkite, nes tai tikrai neįmanoma. Tokie trumpų kursų ar pamokų ragintojai veikiausi nori tik kažką parduoti ir užsidirbti pinigų bei ieško patiklių klientų.
Todėl vertą įsidėmėti, kad be sunkaus ir kruopštaus darbo tikrai nepavyks išmokti anglų kalbos. Nors ir egzistuoja daug įvairių programų, kurios padeda mokytis anglų kalbos, tačiau programos tik padeda mokytis, o ne moko. O stebuklų būna, deja, tik pasakose.
Juk netgi mažo vaiko, kuris nuolat girdi gimtąją kalbą ir kurio smegenys visą informaciją priima kaip kempinė, tvirtai kalbą įsisavina per septynerius-dešimt metų. Tačiau nereikia išsigąsti, kad ir jums reikės taip ilgai mokytis anglų kalbos. Suaugusieji sugeba daug greičiau mokytis kalbų nei vaikai, nes mokosi sąmoningai ir organizuotai. Taip mokantis anglų kalbą galima išmokti per metus. Tačiau lengva tai padaryti tikrai negali būti, reikia dirbti su visišku atsidavimu.
Pradedant nuo „nulio“
Taigi pradedant nuo visiškai tuščio balto lapo, t.y. neturint jokių pagrindų, verta pradėti nuo abėcėlės ir tarimo – tai yra pats pagrindas. Juk bet kuri kalba susideda iš garsų, garsai išreiškiami raidėmis.
Daugumą klaidina nusistatymas, kad abėcėlė yra skirta visiškiems naujokams. Netiesa! Be abėcėlės žinojimo labai sudėtinga padiktuoti įrašui savo užsienietišką vardą ar pavardę, o ypač lietuvišką, perskaityti sutrumpinimą ir tiesiog neįmanoma naudingai naudotis žodynu. Juk po raidžių seka žodžiai, susidedantys iš tų pačių raidžių.
Pradedant mokytis anglų kalbos, labai svarbu išsikelti sau nedidelius tikslus, susijusius su laiku. Pavyzdžiui, per tris mėnesius išmoksiu du tūkstančius naujų žodžių, o tai juk tėra dvidešimt-dvidešimt penki žodžiai per dieną. Išsikėlus tokius tikslus, būtinai reikia jų siekti ir laikytis nusistatyto plano. Tai galioja daugeliui veiklų ir darbų: jei jų neatliksite iki nustatyto termino – veikiausiai neatliksite niekada.
Tačiau negalima „užsiciklinti“ tik ties žodžių kiekybe, juk svarbus ne tik pakankamas žodyno bagažas, bet ir jo kokybė. Kiekvienas žmogus turi tam tikrą kalbėjimo gimtąja kalba lygį. Todėl ir kalbėjimas anglų kalba nuo to lygio skirsis nedaug. Naudinga skaityti, analizuoti, ieškoti naujų žodžių knygose, interneto straipsniuose, versti savo gimtosios kalbos žodyną į anglų kalbą. Vadovėliai ir mokytojai stengiasi „užkimžti“ mokinių galvas žodžiais, kurių jiems tikriausiai niekada neprireiks, todėl visiškai jais nepasitikėkite. Rinkite naudingus sau žodžius patys!
Parašykite komentarą