Kompostas: privalumai ir trūkumai

kompostasKompostas – tai organinė trąša, kurios gamybai naudojamos įvairios yrančios atliekos, dažniausiai – žaliosios sodo liekanos (žolė, lapai ir t. t.) bei maisto likučiai. Kadangi minėtosios medžiagos yra skirtingu laiku, kompostas įgauna daug vitaminų ir mineralų, naudingų tręšiamai augmenijai. Tiesa, siekiantiems greito rezultato, teks nusivilti – komposto gamyba reikalauja laiko ir kantrybės.

Komposto privalumai

Svarbiausias komposto privalumas – trąšų naudingumas. Kompostu galima tręšti ne tik lauko augalus, bet ir kambaryje auginamas gėles bei dirvą. Unikalios komposto savybės gerina tręšiamos dirvos kokybę: ją drėkina ir suteikia purumo. Kompostu tręšiama žemė tampa minkštesnė ir naudingesnė. Jei jūsų dirvožemis yra molingas, maišomas su kompostu jis taps kur kas puresnis ir nebekaups tiek drėgmės. Tai reiškia, kad dirbti su tokiu dirvožemiu bus kur kas paprasčiau (tiek kasti, tiek sodinti), o augalų šaknys išliks sausos, todėl pavyks išgauti kur kas vertingesnį derlių. Tuo tarpu smėlėti dirvožemiai negali užtikrinti pageidaujamos kokybės derliaus, kadangi jiems trūksta naudingųjų mineralinių medžiagų. Smėlingi ir sausi dirvožemiai, tręšiami kompostu, palaipsniui įgyja daugiau drėgmės ir tampa ne tik lengviau prižiūrimi, bet ir kelis kartus vertingesni. Reguliarus tręšimas kompostu padeda užtikrinti ir tinkamą dirvožemio PH.

Negalima pamiršti, kad kompostas yra natūraliausias ir efektyviausias būdas atliekų perdirbimui. Specialistai tvirtina, kad kompostuojant galima perdirbti daugiau nei 60 proc. atliekų, kurios paprastai yra išmetamos ir kraunamos sąvartynuose, todėl teršia orą ir išskiria metano dujas, sukeliančias vadinamąjį šiltnamio efektą. Kitaip sakant, kompostavimas ne tik padeda mums, bet ir tausoja aplinką.

Kompostavimas neatsiejamas nuo tikslingo išlaidų planavimo. Pirmiausia, atliekos, išmetamos į kompostavimo dėžę, padeda taupyti pinigus, skirtus šiukšlių maišams ar mokesčiams už šiukšlių išvežimą. Be to, tinkamai subrandintas kompostas išsiskiria geriausiomis trąšų savybėmis, todėl nereikia leisti pinigų gamyklinėms trąšoms, kurios gali kelti realų pavojų jūsų augalams ir sodinukams. Specialistai tvirtina, kad komposto tręšiami augalai ne tik dailiau žydi, bet ir veda gausesnį derlių. Reguliariai tręšiami augalai gauna būtiną drėgmės kiekį ir yra aprūpinti visomis gerosiomis medžiagomis, todėl tampa stipresni ir atsparesni aplinkos poveikiui.

Komposto trūkumai

Jei norite subrandinti išties vertingą kompostą, turite skirti jam laiko. Apsišarvuokite kantrybe – komposto gaminimas nėra greitas procesas. Paprastai trąšų brandinimas trunka nuo vienerių iki dviejų metų. Tiesa, kompostavimas nėra lepus – tereikia pasirūpinti tinkamu deguonies ir drėgmės kiekiu (kompostas negali nei išdžiūti, nei peršlapti). Jei kompostavimo darbai bus atliekami be meilės, atliekos ims pūti ir skleisti nemalonų kvapą, o pageidaujamų trąšų taip ir nepagaminsite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *